معرفی بهترین مرکز FNA تیروئید برای نمونه برداری از غده تیروئید

در یک مرکز FNA تیروئید، از غده تیروئید که در جلوی گردن قرار دارد، نمونه برداری می‌شود. این غده شکل پروانه‌ای داشته و در قسمت پایینی گردن قرار گرفته است. این غده هورمون‌های متعددی ترشح می‌کند که نقش قابل توجهی در رشد و نمو بدن دارند. همچنین وظیفه اصلی این هورمون‌ها مدیریت مصرف انرژی، تنظیم کارکرد و عملکرد قلب، مغز و سایر اندام‌ها و... است.

نمونه برداری از تیروئید خطر خاصی نداشته و بسیار ساده و ایمن است. همچنین این تست کمک می‌کند تا نوع ندول در غده ی تیروئید تشخیص داده شود.

چرا نیاز به نمونه برداری پیدا می‌کنیم؟

در غده تیروئید شاهد ندول (گره) هایی هستیم که به‌صورت طبیعی در این غده تشکیل شده‌اند. این ندول‌ها گاهی تحت شرایط خاصی از نظر اندازه بزرگ می‌شوند و این بزرگ‌شدن آنها باعث می‌شود که در زیر گردن به‌صورت برجسته احساس شوند. گاهی این ندول‌ها به‌صورت خودبه‌خود و بدون اینکه عامل خارجی دخالت کرده باشد، رشد می‌کنند و گاهی نیز تحت تأثیر عواملی مانند سرطان یا پرکاری تیروئید دچار تورم می‌شوند.

دلایل مراجعه به مرکز FNA تیروئید کدامند؟

در میان دلایل مختلفی که می‌توان برای مراجعه به مرکز و انجام این تست می توان در نظر گرفت عوامل زیر از مهمترین آن ها هستند:

 • درد در منطقه گردن و حنجره
 • وجود کیست‌های تیروئیدی
 • بلع دشوار و سخت
 • تورم سریع و ناگهانی ندول‌ها

هزینه انجام نمونه برداری چقدر است؟

هنگامی که بیماران قصد دارند از یک خدمت پزشکی استفاده کنند، یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که می‌پرسند، درباره قیمت آن خدمت پزشکی است. درباره ی این نمونه برداری هم این موضوع صادق است. در یک مرکز برای اینکه هزینه این آزمایش را برای شما محاسبه کنند، به فاکتورهای زیر توجه خواهند کرد:

 • هزینه تجهیزات مورد استفاده.
 • تعداد دفعاتی که این آزمایش تکرار شود. به یاد داشته باشید که گاهی به دلایلی مانند تشخیص ناقص یا موارد مشکوک به سرطان، پزشک درخواست تجدید آزمایش را خواهد داد.
 • تست‌ها و آزمایش‌های جانبی
 • هزینه خدمات پاراکلینیکی
 • هزینه عکس‌برداری و چاپ نتایج

البته این هزینه ها برای هر فرد در مقایسه با سایر افراد متفاوت است و بستگی به این مورد دارد که تجویز پزشک شامل چند مورد از موارد بالا باشد.

مورد مهم دیگر در مورد هزینه درمانی و کلینیکی ، بحث پوشش بیمه‌ای است. اگر از خدمات بیمه‌های درمانی استفاده می‌کنید و قصد دارید تا این آزمایش را انجام دهید، شرکت بیمه‌گذار طرف قرارداد شما، بین 15 تا 20 درصد هزینه درمانی و کلینیکی را تقبل خواهد کرد.

علاوه بر موارد گفته شده؛ موارد دیگری نیز بر هزینه نمونه برداری تاثیر می‌گذارند. هزینه نمونه برداری از یک طرف غده تیروئید از نمونه برداری دو طرف غده کمتر است. این مبلغ تا حدود یک دوم کاهش می‌یابد. از طرفی اگر مراجعه کننده علاوه بر تیروئید به نمونه برداری از غدد لنفاوی نیز نیاز داشته باشد؛ هزینه نمونه برداری افزایش خواهد یافت.

قبل از حضور در مرکز باید چه آمادگی‌هایی داشته باشیم؟

برای کسب بهترین نتایج و نیز فراهم کردن امکان یک تشخیص دقیق برای پزشک، لازم است که قبل از حضور در مرکز نکاتی را رعایت کنید. این نکات شامل رژیم غذایی، ساعت خواب، وضعیت عمومی بدن و... می‌شود.

آمادگی‌های لازم برای حضور در مرکز

 • اگر از مصرف‌کنندگان داروهای رقیق‌کننده خون هستید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. داروهایی مانند وارفارین، دیپریدامول، پراسوگرل و... در این دسته از داروها قرار می‌گیرند.
 • برای قطع یا کاهش دوز مصرفی داروها با پزشک مشورت کرده و طبق نظر او عمل کنید. در صورتی که تصمیمی خودسرانه بگیرید، این تصمیم اشتباه می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری داشته باشد.
 • انجام این تست نیازی به ناشتا بودن ندارد و شما می‌توانید صبحانه خود را قبل از حضور در مرکز صرف کنید. (البته اگر صبح هنگام برای آزمایش مراجعه می‌کنید بهتر است چیزی نخورده باشید)
 • اگر از آسپیرین استفاده می‌کنید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر کودک خود را برای تست به مرکز می‌برید، باید بدانید که به دلیل استفاده از سوزن و به‌منظور کاهش درد ممکن است به کودک شما داروی آرام‌بخش داده شود؛ بنابراین، حساسیت دارویی فرزند خود را به پزشک اطلاع دهید.
 • در صورتی که شخص خودتان نیز نیاز به آرام‌بخش دارید، حتماً با یک همراه به مرکز مراجعه کنید.

روش انجام نمونه برداری FNA تیروئید چگونه است؟

قبل از اینکه آزمایش و نمونه‌گیری شروع شود، پزشک برای دقایقی با شما صحبت می‌کند. هدف از این مکالمه این است که شما در جریان پروسه آزمایش قرار بگیرید و نیز اگر ترس یا نگرانی دارید، از بین برود. پس از اتمام این صحبت، شما یک فرم رضایت‌نامه را تکمیل می‌کنید.

پزشک مربوطه قبل از انجام تست با شما صحبت خواهد کرد و سپس به انجام سونوگرافی کامل از محل مورد نمونه برداری خواهد پرداخت؛ در این هنگام پزشک مکان‌ مورد نظر را شناسایی می‌کند تا نمونه برداری به صورت دقیق انجام شود. در هنگام شروع تست، شما روی تخت دراز می‌کشید. برای نمونه برداری باید یک سوزن به گردن شما وارد شود و به سمت تیروئید هدایت شود. قبل از ورود سوزن، گردن شما با ژل مخصوص مرطوب می‌شود. این ژل باعث می‌شود تا آلودگی‌ها از بین بروند و نیز در تصویربرداری لحظه‌ای نیز بسیار موثر است. برای تصویربرداری لحظه‌ای از سونوگرافی استفاده می‌شود تا پزشک بتواند به‌صورت لحظه‌ای حرکت و وضعیت سوزن را تعقیب کند. سونوگرافی از امواج صوتی برای نمایش ساختار بدن استفاده می‌کند و بر خلاف اشعه ایکس یا دستگاه فلوروسکوپی به بدن آسیب نمی‌زند. پزشک با کمک این تصاویر، سوزن را به سمت غده تیروئید برده و به آن وارد می‌کند.

در غده تیروئید، سوزن به کمک سرنگ مخصوص از توده غده نمونه برداری می‌کند. نمونه استخراج شده شامل مایع بین سلولی و نیز تعدادی از سلول‌های سازنده غده تیروئید است. هنگامی که نمونه‌گیری به پایان برسد، سوزن به‌آرامی خارج شده و بیمار باید به‌سرعت روی مکان ورود سوزن را تا ده دقیقه فشار دهد تا خونریزی آن متوقف شود.

علاوه بر روش FNA می‌توان از روش‌های دیگری نیز برای نمونه برداری از تیروئید استفاده کرد. برای مثال روش کورنیدول بیوپسی یکی از این روش‌ها است که از نظر تکنیک بسیار به FNA شبیه است فقط با این تفاوت که با سوزن مخصوص کورنیدل انجام می شود. در نمونه برداری به روش کورنیدل پزشک متخصص بافت بیشتری را خارج کرده و برای تشخیص بهتر به آزمایشگاه تحویل می دهند. همچنین این روش از لحاظ درد و عوارض همانند FNA هست و معمولا برای تشخیص توده های بدخیم استفاده می‌شود. این روش دومین مرحله از نمونه برداری است، اگر بنا به هر دلیلی FNA جواب ندهد از روش کورنیدول بیوپسی استفاده می‌شود.

مزایا و عوارض تست

مزایا:

این تست به سرعت انجام می‌شود و نتایج آن نیز تقریباً با سرعت بالایی آماده می‌شود (حداکثر 2 هفته). علاوه بر سرعت بالا، نتایج از درصد قطعیت بسیار دقیقی (95 درصد) برخوردار هستند که کمک می‌کند بیمار به‌سرعت به درک درستی از وضعیت خودش برسد.

معایب:

مواردی شامل:

 • درد خفیف
 • تورم
 • کبودی

هستند که چندان مشکل‌ساز نیستند. پزشک به شما داروهایی مثل پانادئین یا پانادول را می‌دهد تا درد شما به‌صورت تدریجی از بین برود.

سخن نهایی

تست FNA تیروئید می‌تواند در پیشگیری یا اطلاع زودهنگام از سرطان تیروئید بسیار مؤثر باشد. به همین دلیل باید به مرکزی مراجعه کنید که از آخرین فناوری‌ها و متدها برای تشخیص امراض استفاده کند. مرکز سونوگرافی تیراد با کادری شامل بهترین پزشکان و متخصصین زیر نظر آقای دکتر حجت ابراهیمی نیک و آقای دکتر حسن چگینی و نیز بهره‌گیری از آخرین فناوری‌های روز پزشکی دنیا، می‌تواند بهترین مرکز برای نمونه برداری تیروئید باشد.

0 پاسخ

نظرات

نظر خود را با ما در میان بگذارید
نشانی ایمیل منتشر نخواهد شد

نظرات

Your email address will not be published. فیلدهای ستاره دار اجباری هستند *